Nihajnost oz. volatilnost
Kaj je nihajnost?
Nihajnost meri nihanje cen finančnega instrumenta v določenem časovnem obdobju: večja kot je nihajnost finančnega instrumenta, večja je verjetnost višjih dobičkov, pa tudi tveganje izgub.
Kdaj smo v obdobju nestabilnih trgov?
Kadar cene finančnih instrumentov zelo nihajo v obdobju nekaj tednov ali mesecev, govorimo o nestabilnih trgih. V teh primerih lahko nihanja povzročajo negotovost in strah. V takih trenutkih ima lahko vlagateljevo čustveno stanje ključno vlogo. Trenutki negotovosti, ki jih povzroča nestabilnost lahko vlagatelja pripeljejo do tega, da ne bo sprejel optimalne odločitve.
Prodaja v času nestabilnosti lahko povzroči, da vlagatelj zamudi potencialne srednje in dolgoročne priložnosti. Pravzaprav se ob upoštevanju daljšega časovnega obdobja nihajnost navadno zmanjšuje; s podaljšanjem časovnega obdobja se zmanjša nihajnost donosov in poveča verjetnost pozitivnega donosa. Tudi najnižje tržne vrednosti (odstopanja v negativno smer) so, gledano v daljšem časovnem obdobju, zmanjšane po številu (tj. pogostosti) in intenzivnosti. Na naložbo za daljše časovno obdobje imajo torej tržna nihanja manjši vpliv.
Kako zmanjšati tveganja, povezana z vplivom nihajnosti?
Naložbe naj ne bodo kratkoročne, pač pa vsaj srednjeročne ali dolgoročne. Da bi izkoristili priložnosti srednjeročnih naložb pa je pomembno, da so vnaprej opredeljeni tako finančni instrumenti kot časovno obdobje naložbe. Časovno obdobje je ključno pri opredeljevanju naložbene strategije.
Pomembno je, da tudi v primeru kratkoročne večje nihajnosti zaupate vašemu bančnemu svetovalcu, obvladate vaša čustva, ostanete osredotočeni na vaše cilje ter ne sprejemate prenagljenih odločitev, spodbujenih s strahom in negotovostjo, saj te navadno niso optimalne.
Naročite se na posvet z bančnim svetovalcem
Opozorila vlagateljem in omejitev odgovornosti
Krovna investicijska sklada Eurizon Fund in Eurizon Manager Selection Fund upravlja družba za upravljanje Eurizon Capital S.A., 8 Avenue de la Liberte, L-1930 Luxembourg. Banka Intesa Sanpaolo d. d. je uradni pooblaščeni distributer omenjenih investicijskih skladov za območje Republike Slovenije.
Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za območje Republike Slovenije. Banka Intesa Sanpaolo d. d. ne jamči za donosnost naložbe v sklade. Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot pa je v sklade investiral.
Tekoči podatki o gibanju vrednosti točke posameznega sklada so dnevno objavljeni v časnikih Delo, Dnevnik in Finance ter na spletni strani Intese Sanpaolo Bank. Prospekt investicijskega sklada, Statut investicijskega sklada, dodatek k prospektu za vlagatelje v Republiki Sloveniji ter zadnje objavljeno letno in polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh in v poslovalnicah Intese Sanpaolo Bank.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje. Iz izračuna pretekle donosnosti naložbe so izvzeti vstopni in izstopni stroški vlagateljev, ki zmanjšujejo prikazano donosnost naložbe.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,8 %.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Manager Selection Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,6 %.