Nihajnost oz. volatilnost
Kaj je nihajnost?
Nihajnost meri nihanje cen finančnega instrumenta v določenem časovnem obdobju: večja kot je nihajnost finančnega instrumenta, večja je verjetnost višjih dobičkov, pa tudi tveganje izgub.
Kdaj smo v obdobju nestabilnih trgov?
Kadar cene finančnih instrumentov zelo nihajo v obdobju nekaj tednov ali mesecev, govorimo o nestabilnih trgih. V teh primerih lahko nihanja povzročajo negotovost in strah. V takih trenutkih ima lahko vlagateljevo čustveno stanje ključno vlogo. Trenutki negotovosti, ki jih povzroča nestabilnost lahko vlagatelja pripeljejo do tega, da ne bo sprejel optimalne odločitve.
Prodaja v času nestabilnosti lahko povzroči, da vlagatelj zamudi potencialne srednje in dolgoročne priložnosti. Pravzaprav se ob upoštevanju daljšega časovnega obdobja nihajnost navadno zmanjšuje; s podaljšanjem časovnega obdobja se zmanjša nihajnost donosov in poveča verjetnost pozitivnega donosa. Tudi najnižje tržne vrednosti (odstopanja v negativno smer) so, gledano v daljšem časovnem obdobju, zmanjšane po številu (tj. pogostosti) in intenzivnosti. Na naložbo za daljše časovno obdobje imajo torej tržna nihanja manjši vpliv.
Kako zmanjšati tveganja, povezana z vplivom nihajnosti?
Naložbe naj ne bodo kratkoročne, pač pa vsaj srednjeročne ali dolgoročne. Da bi izkoristili priložnosti srednjeročnih naložb pa je pomembno, da so vnaprej opredeljeni tako finančni instrumenti kot časovno obdobje naložbe. Časovno obdobje je ključno pri opredeljevanju naložbene strategije.
Pomembno je, da tudi v primeru kratkoročne večje nihajnosti zaupate vašemu bančnemu svetovalcu, obvladate vaša čustva, ostanete osredotočeni na vaše cilje ter ne sprejemate prenagljenih odločitev, spodbujenih s strahom in negotovostjo, saj te navadno niso optimalne.