Korekcije trga
Kako se obnaša trg?
Finančni trgi se na gospodarske, politične in podjetniške dogodke odzivajo z močnimi nihanji, kar vpliva na kratkoročne rezultate vlagateljev.
V preteklosti se je zgodilo, da je trg v času največjega pesimizma ponudil pomembne priložnosti za vlagatelje, medtem ko so se v trenutkih največjega optimizma pojavila tveganja, ki jih ni mogoče zlahka predvideti.
- Pravi čas za naložbe ali odprodajo je težko predvideti.
- Ko prevlada optimizem nad pesimizmom, mnogi vlagajo, a trg lahko ustvari negativne donose, ki jih je težko napovedati.
- Ko pa prevlada pesimizem, mnogi pogosto ne vlagajo, a lahko se ustvarijo priložnosti, saj lahko trg nenadoma začne rasti.
V preteklosti si je trg lahko hitro opomogel po trenutkih izrazitih padcev (glejte prikaz na sliki).
Vir: Bloomberg. MSCI World indeks skupnega donosa v USD: Podatki v odstotkih od 1. januarja 1940 do 30. septembra 2021. Sprememba trenda iz bikovskega v medvedjega nastopi, ko je odstopanje od prejšnje najvišje/najnižje vrednosti višje od 13 %.
Primer: Učinek pandemije COVID-19
Nedolgo nazaj smo bili priča gospodarskim in družbenim posledicam krize Covid-19, kakršnih še nismo doživeli. Na družbeni ravni je pandemija spremenila potrošniške navade in prisilila podjetja, da spremenijo svoje poslovne modele. V nekaterih sektorjih, kot so informacijska tehnologija, zdravstvo in javna oskrba, se je rast po krizi okrepila, v drugih, kot je energetika, pa bi se lahko rast srednje do dolgoročno upočasnila.
Ta dinamika se je odražala tudi v uspešnosti trgov, kjer je nenadnemu zlomu (točka 1) zaradi širjenja pandemije sledila konstantna rast, kot je prikazano na sliki.
Vir: Interna obdelava podatkov FTSE Mib
Kako izkoristiti zanimive tržne priložnosti?
Nihanja so sestavni del finančnih trgov in lahko ustvarijo zanimive priložnosti. Če se želite racionalno odzvati na nenadne spremembe na trgu in izkoristiti te priložnosti, sprejemajte odločitve na podlagi poglobljenega znanja in profesionalnih orodij ter ostanite osredotočeni na dolgoročne naložbene cilje.
Tudi takrat, ko se trgi spopadajo z negativnim trendom, je lahko koristno vlagati ali ostati vlagatelj, saj je lahko okrevanje tako hitro, da nanj nismo pripravljeni.
Naročite se na posvet z bančnim svetovalcem
Vsebina je zgolj informativna, nima trženjske narave in v nobene primeru ne pomeni ponudbe oziroma povabila k ponudbi za nakup ali prodajo kakršnega koli instrumenta. Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za vloge v Republiki Sloveniji.
Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo lahko ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot je v sklade investiral.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje.
Vas zanima več o področju naložb?
Opozorila vlagateljem in omejitev odgovornosti
Krovna investicijska sklada Eurizon Fund in Eurizon Manager Selection Fund upravlja družba za upravljanje Eurizon Capital S.A., 8 Avenue de la Liberte, L-1930 Luxembourg. Banka Intesa Sanpaolo d. d. je uradni pooblaščeni distributer omenjenih investicijskih skladov za območje Republike Slovenije.
Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za območje Republike Slovenije. Banka Intesa Sanpaolo d. d. ne jamči za donosnost naložbe v sklade. Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot pa je v sklade investiral.
Tekoči podatki o gibanju vrednosti točke posameznega sklada so dnevno objavljeni v časnikih Delo, Dnevnik in Finance ter na spletni strani Intese Sanpaolo Bank. Prospekt investicijskega sklada, Statut investicijskega sklada, dodatek k prospektu za vlagatelje v Republiki Sloveniji ter zadnje objavljeno letno in polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh in v poslovalnicah Intese Sanpaolo Bank.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje. Iz izračuna pretekle donosnosti naložbe so izvzeti vstopni in izstopni stroški vlagateljev, ki zmanjšujejo prikazano donosnost naložbe.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,8 %.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Manager Selection Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,6 %.