06.12.2023
Organi kazenskega pregona iz 26 držav so v sodelovanju z Europolom, Eurojustom, INTERPOL-om in številnimi drugimi partnerji ponovno združili moči v boju proti ključnemu pospeševalcu pranja denarja: denarnim mulam in tistim, ki jih novačijo. Junija, oktobra in novembra 2023 je bilo v več operativnih fazah identificiranih 10.759 denarnih mul in 474 rekruterjev, kar je vodilo do aretacije 1.013 posameznikov po vsem svetu.
Delovanje denarne mule
Mula je oseba, ki prenakazuje nezakonito pridobljeni denar med različnimi plačilnimi računi, zelo pogosto v različnih državah, pri tem pa si pridobi znesek provizije. Delovanje denarne mule je nezakonito ter omogoča organiziranim kriminalnim združbam, da preprosto perejo in premikajo denar po vsem svetu.
Najpogostejše ciljne skupine so:
- Novo priseljenci v določeni državi.
- Brezposelni, študentje in osebe v finančni stiski.
- Moški (pogosteje kot ženske) zlasti stari med 18 in 34 let.
Kriminalci pri iskanju žrtev uporabljajo različne načine. Pri tem opozarjajo, da bodite pozorni predvsem na:
- Nezaželena elektronska sporočila ali ponudbe prek družbenih medijev, ki obljubljajo lahek zaslužek.
- Zaposlitvene priložnosti, ki obljubljajo dober zaslužek v zameno za nič ali zelo malo vloženega truda. Vsa dejanja in denarne transakcije v zvezi s tem delom se opravljajo prek spleta.
- Oglase, v katerih se kriminalci pretvarjajo, da so tuje družbe, ki iščejo« lokalne posrednike«, da bodo delovali v njihovem imenu.
- Elektronske naslove, povezane s ponudbo, ki so ustvarjeni s spletnimi storitvami (gmail, yahoo, hotmail,..) in ne z domeno organizacije.
Celotno sporočilo si lahko preberete na spletni strani Združenja bank Slovenije.