Kako urediti okolico hiše?

Preverite ideje in rešitve!

Raziskava o stanovanjskih razmerah v Sloveniji iz leta 2024 razkriva, da Slovenci raje živimo v hišah in da se je ta delež v primerjavi s preteklostjo (tj. raziskavo iz leta 2005), še povečal. Če je pred slabimi dvajsetimi leti v hišah živelo 55 % prebivalcev, jih danes že več kot 66 %.* 

Slovenci torej veljamo za narod hiš – kar pomeni, da ima veliko med nami možnost oblikovati tudi zunanji prostor po svoji meri. Čeprav je okolica doma pogosto zadnja na seznamu investicij, ima prav ta prostor ogromen potencial za izboljšanje kakovosti življenja in povečanje vrednosti nepremičnine.

Zunanja ureditev ni le vprašanje estetike, temveč tudi funkcionalnosti in udobja. V nadaljevanju predstavljamo nekaj idej, kako svoj vrt, dvorišče ali teraso spremeniti v pravi raj – zase in za svojo družino.

1. Zeleni kotiček za sprostitev

Urejena trata, cvetlične grede in grmovnice ustvarijo prijetno atmosfero, kjer se lahko po napornem dnevu spočijete. Dodajte klopco, visečo mrežo ali manjši ribnik – narava ima izjemno moč za sproščanje in regeneracijo.

Namig: Sadna drevesa ali zeliščni vrt niso le lepi, ampak tudi uporabni.

2. Zunanja kuhinja ali letna jedilnica

Vedno več ljudi si želi kuhanja in obedovanja na prostem. Letna kuhinja s peko na žaru, hladilnikom in jedilno mizo pod pergolo spremeni običajno kosilo v družabni dogodek.

Nasvet: Pergola ali nadstrešek z dodatkom LED-osvetlitve in senčil zagotavlja udobje v vseh delih dneva.

3. Prostor za otroke

Otroci obožujejo igro na prostem. Vrt lahko hitro spremenite v otroško igrišče – z gugalnico, peskovnikom ali plezalno steno. Tako spodbujate gibanje in jim omogočite več prostega časa stran od zaslonov.

Dodatek: Mehka podlaga pod igrali poveča varnost, z malo ustvarjalnosti pa lahko vključite tudi učne elemente – na primer mini zeliščni vrt.

4. Zelenjavni ali zeliščni vrt

Lasten vrt z domačo zelenjavo in dišavnicami prinaša številne koristi – od svežih sestavin do sprostitve pri vrtnarjenju. Lahko ga oblikujete v klasični obliki, dvignjenih gredah ali celo v loncih na terasi.

Nasvet: Če želite vrt skozi vse leto, razmislite o postavitvi majhnega rastlinjaka.

5. Prostor za rekreacijo

Vaša okolica je lahko tudi vaš osebni fitnes. Urejena površina za jogo, prostor za vadbo s telesno težo ali celo košarkarski koš spodbujajo zdrav življenjski slog – brez potrebe po odhodu v telovadnico.

Ideja: Uporabite gumirano podlago ali leseno teraso za udobnejšo vadbo.

6. Zasebni wellness kotiček

Če si želite resnega razvajanja, razmislite o postavitvi masažnega bazena, savne ali celo majhnega bazena. Tovrstna investicija lahko močno dvigne kakovost bivanja – in nepremičnine.

Pomembno: Upoštevajte stroške vzdrževanja in energetske učinkovitosti.

7. Urejen dovoz in parkirišče

Funkcionalno dvorišče ni le priročno, ampak tudi pomembno za prvi vtis. Tlaki, moderni nadstreški in domiselna osvetlitev poskrbijo, da vaš dom zasije že ob prihodu.

Nasvet: Pametno izbirajte materiale – ti naj bodo trpežni, a estetski.

Načrtujte premišljeno - z idejnim projektom ureditve

Urejanje okolice doma je celosten proces, ki zahteva premišljen načrt. Zato je smiselno že v začetni fazi vključiti strokovnjaka, kot je krajinski arhitekt. Ta lahko pomaga zasnovati funkcionalno in estetsko dovršeno ureditev, v katero smiselno vključi vse vaše želje – od zelenjavnega vrta in igral do dovozne poti ali masažnega bazena. Arhitekti pogosto sodelujejo tudi s hortikulturnimi strokovnjaki, kar omogoča še bolj usklajeno in trajnostno zasnovo.

Sodobne ureditve okolice običajno vključujejo izdelavo idejnega načrta, ki lahko vključuje tudi 3D vizualizacijo, da si boste lažje predstavljali končni rezultat. Šele nato sledijo izvedbena dela – priprava terena, zasaditev rastlin, tlakovanje, izdelava ograj, vodnih motivov, osvetlitev in še več. Tako boste svoj zunanji prostor spremenili v prostor, ki bo funkcionalen, lep in predvsem – prilagojen vašemu načinu življenja.
 

Financiranje urejanja okolice

V idealnem primeru imate na voljo dovolj prihrankov, da uresničite vse vaše želje glede urejanja okolice! V realnosti pa je, žal, pogosto drugače. Urejanje okolice pride na vrsto kot zadnje, ko večini že poidejo potrebna finančna sredstva. 

Če z urejanjem okolice ne želite čakati, se lahko odločite za financiranje s hitrim potrošniškim kreditom. Njegova prednost je, da ga lahko sklenete kar prek mobilne ali spletne banke in si hitro zagotovite potrebna sredstva. 

  • Kredit v višini do 30.000 EUR lahko prek digitalnih kanalov sklenete v le nekaj minutah. Najvišji znesek pri sklenitvi na daljavo je sicer 35.000 EUR. Če potrebujete višji znesek, tj. do 45.000 EUR, pa se za sklenitev oglasite v poslovalnici.
  • Odplačilna doba kredita je lahko do 120 mesecev (odplačilna doba je praviloma do 84 mesecev; krediti z odplačno dobo od 85 do 120 mesecev se odobravajo v omejenem obsegu).


 

Datum objave: 22. 4. 2025

 

* Vir: Delo

Povezane vsebine

Kako se lotiti prenove doma?
Zakaj investirati v sončno elektrarno?
Kako živeti s kreditom?
Potrebujete pomoč?

Tu smo za vas.

Poiščite ustrezno kontaktno številko:

Kontaktni center Intese Sanpaolo Bank
vsak delovnik 7:00 - 21:00 in sobota 8:00 - 12:00

  • klici iz Slovenije: 080 13 18
  • klici iz tujine: 00386 5 66 61 838

Servisni center za kartično poslovanje – 24 ur

  • klici iz Slovenije: 05 66 61 256
  • klici iz tujine: 00386 5 66 61 256

Prodaja nepremičnin: 05 66 610 10

Klepet