Kdaj je stanovanjski kredit prava izbira?
Kaj vse lahko financirate s stanovanjskim kreditom?
Stanovanjski krediti so krediti z najdaljšo dobo odplačevanja. Primarno so namenjeni financiranju nakupa ali gradnje nepremičnine, za katero je potrebnih največ finančnih sredstev. Vendar pa lahko stanovanjski kredit sklenete tudi za druge namene, povezane z reševanjem stanovanjskega problema, in sicer:
- obnovo ali prenovo stanovanj in stanovanjskih hiš, počitniških hiš in garaž,
- nakup stavbnega zemljišča, parkirnih mest, nebivalnih prostorov v stanovanjski hiši,
- plačilo stroškov za komunalno opremljanje ali spremembo namembnosti zemljišča,
- plačilo projektne dokumentacije,
- poplačilo že najetih stanovanjskih kreditov pri drugih bankah,
- izplačilo dednih deležev, solastniških deležev in deležev po razvezi.
Zakaj in kdaj za financiranje izbrati stanovanjski kredit?
Poleg ugodnejših obrestnih mer v primerjavi s potrošniškim kreditom, so prednosti stanovanjskega kredita višji znesek kredita in daljša odplačila doba. Je pa zato postopek sklenitve nekoliko daljši in zahteva več dokumentacije, zato se ga je dobro lotiti sistematično in v sodelovanju z banko. Stanovanjski kredit je namreč namenski kredit, saj se koristi za vnaprej opredeljen namen. Da izkažete namen porabe kredita, morate banki predložiti ustrezno dokumentacijo.
Financiranje s stanovanjskim kreditom vam torej svetujemo, če potrebujete višji znesek in če sredstva ne potrebujete takoj. V nasprotnem primeru je ustreznejša rešitev za vas hitri potrošniški kredit.
Razlika pri financiranju nakupa ali gradnje oz. prenove nepremičnine
Stanovanjski kredit se primarno najpogosteje sklepajo za nakup, gradnjo ali obnovo nepremičnine.
Postopek najema kredita in potrebna dokumentacija se pri tem nekoliko razlikujeta. Preberite si več o tem, kaj potrebujete, če želite kredit najeti za nakup stanovanja ali hiše oz. za gradnjo ali obnovo nepremičnine.
Obstaja pa še nekaj razlik pri tem, če stanovanjski kredit najemate za nakup nepremičnine oz. za gradnjo ali obnovo nepremičnine, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju.
Za nakup
- Višina zneska: praviloma do 80 % vrednosti zastavljene nepremičnine oziroma investicije (odvisno od vrste zavarovanja)
- Možnost porabe: za nakup nepremičnine
- Način izplačila: neposredno na račun prodajalca
- Način črpanja: enkratno izplačilo
- Ročnost: do 360 mesecev z zastavo nepremičnine oz. do 240 mesecev z zavarovanjem pri zavarovalnici
- Dokazilo o namenski rabi: kupoprodajna pogodba
Za gradnjo oz. prenovo
- Višina zneska: praviloma do 80 % vrednosti zastavljene nepremičnine oziroma investicije (odvisno od vrste zavarovanja)
- Možnost porabe: za gradbena ali obnovitvena dela, ne pa tudi za nakup opreme
- Način izplačila: na račun izvajalcev, skladno z izstavljenimi računi; do največ 50 % na račun kreditojemalca in vsaj 50 % na račune izvajalcev; v primeru zavarovanja pri zavarovalnici, je lahko 80 % izplačila na račun kreditojemalca in 20 % na račun izvajalcev
- Način črpanja: možnost postopnega črpanja
- Ročnost: do 360 mesecev z zastavo nepremičnine oz. do 240 mesecev z zavarovanjem pri zavarovalnici
- Dokazilo o namenski rabi: predračuni in računi izvajalcev ter izjava o nenamenski rabi kredita
Vrste stanovanjskih kreditov
Ne glede na to, ali želite stanovanjski kredit skleniti za nakup ali gradnjo oz. obnovo nepremičnine, vam je v naši banki na voljo več različnih vrst kreditov:
- »klasičen« stanovanjski kredit za najširši obseg financiranj,
- stanovanjski kredit za mlade, katerega specifika je v tem, da je namenjen mladim družinam ali mladim posameznikom (do dopolnjenega 38 leta) za reševanje prvega stanovanjskega problema in zagotavlja ugodnejše pogoje od redne kreditne ponudbe,
- zeleni stanovanjski kredit, ki je namenjen financiranju nakupa stanovanja/hiše z energetsko izkaznico A ali B, gradnji hiše, pri čemer mora biti gradbeno dovoljenje pridobljeno po datumu 31. 12. 2020 ter za financiranje naložb, ki zagotavljajo učinkovito rabo energije in sisteme za obnovljive vire energije
- kredit Eko sklada, ki je namenjen financiranju okolju prijaznih investicij.
Datum objave: 19. 3. 2024