Krovni pokojninski sklad Moj steber
Prednosti Krovnega pokojninskega sklada Moj steber
Več podskladov
Ima tri podsklade za različne starostne skupine.
Dva načina zavarovanja
Izberite med individualnim in kolektivnim pokojninskim zavarovanjem.
Banka jamči za vplačila
Zajamčene čiste premije v podsklad Moj steber zajamčeni.
Struktura in donosnost naložb
Oglejte si aktualno strukturo naložb (.pdf) po vrsti in geografski strukturi ter donosnost posameznega podsklada (.pdf) za zadnjih pet poslovnih let in na obračunski dan.
Individualno pokojninsko zavarovanje
- V individualno pokojninsko zavarovanje se lahko vključi vsaka fizična oseba, ki je zavarovanec ali uživalec pravic iz obveznega pokojninskega zavarovanja in samostojno plačuje zavarovalne premije.
- Individualno zavarovanje omogoča dopolnitev kolektivne sheme dodatnega pokojninskega zavarovanja, v sklopu katere delodajalec sofinancira del premije.
- Za vplačano čisto premijo in zajamčeni donos podsklada Moj steber zajamčeni, v Intesi Sanpaolo Bank jamčimo z vsem svojim premoženjem.
Kolektivno pokojninsko zavarovanje
- V kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje se lahko vključijo fizične osebe prek svojega delodajalca, ki jim v celoti ali delno financira premije.
- Podjetje za svoje zaposlene oblikuje kolektivno pokojninsko shemo.
- Podjetje, ki se vključi v dodatno pokojninsko zavarovanje, pridobi dodatne davčne olajšave.
Želite izvedeti še več?
Dodatno pokojninsko zavarovanje je vplačevanje premij na osebne račune z namenom pridobitve pravice do dodatne pokojnine ob upokojitvi. S pokojninsko reformo se nam je znižala višina pokojnine iz naslova obveznega pokojninskega zavarovanja, zato si lahko z varčevanjem v Krovnem pokojninskem skladu Moj Steber (KPS Moj Steber) zagotovite nadomestilo in s tem finančno samostojnost v tretjem življenjskem obdobju.
Vstopni stroški: ob vsakokratnem vplačilu premije v KPS Moj Steber si upravljavec obračuna vstopne stroške, ki po pokojninskem načrtu znašajo maksimalno 3 %, z možnostjo znižanja pri kolektivnem pokojninskem zavarovanju glede na število zaposlenih, ki se vključijo, ter glede na način posredovanja podatkov o plačanih premijah.
Upravljavska provizija: obračuna se od povprečne čiste letne vrednosti sredstev posameznega podsklada KPS Moj Steber. Za posamezen podsklad znaša:
- Moj steber zajamčeni: 1 %
- Moj steber uravnoteženi: 0,90 %
- Moj steber dinamični: 0,85 %
Izstopni stroški: ob izrednem prenehanju znašajo izstopni stroški 1 % odkupne vrednosti enot premoženja. Če je zavarovanec član KPS Moj steber najmanj 150 mesecev, se višina izstopnega stroška zniža na 0,75 % odkupne vrednosti enot premoženja. Ob rednem prenehanju znašajo izstopni stroški 0,5 % odkupne vrednosti enot premoženja. Če je zavarovanec KPS Moj steber več kot 180 mesecev, se višina stroškov zniža na 0, 35 % odkupne vrednosti enot premoženja.
Iz sredstev pokojninskega sklada se odtegnejo tudi ostali stroški navedeni v vsakokratno veljavnih Pravilih upravljanja KPS Moj steber.
Celotni stroški poslovanja pokojninskega sklada so izračunani v skladu z metodologijo določeno v ZISDU-3 in so izraženi v odstotku od povprečne letne čiste vrednosti sredstev posameznega podsklada.
Celotni stroški poslovanja podsklada / Leto | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
Moj steber zajamčeni | 1,10 % | 1,12 % | 1,30 % | 1,26 % | 1,19 % |
Moj steber uravnoteženi | 0,79 % | 0,84 % | 1,63 % | 1,56 % | 1,68 % |
Moj steber dinamični | 0,78 % | 0,80 % | 1,83 % | 1,62 % | 1,80 % |
Plačnik premije (delodajalec ali član) pridobi pravico, da vplačano premijo uveljavlja kot davčno olajšavo, vse do višine maksimalno davčno priznane olajšave za PDPZ.
Na podlagi določil zakonodaje lahko plačnik uveljavlja plačane premije kot davčno olajšavo. Fizična oseba plačane premije uveljavlja pri napovedi za odmero dohodnine, pravna oseba pa si s tem znižuje davek na dohodek pravnih oseb. V primeru, da skupen znesek vplačane premije s strani člana in delodajalca presega maksimalno davčno priznano olajšavo, ima pri uveljavljanju davčne olajšave prednost delodajalec.
Plačnik pridobi pravico, da vplačano premijo uveljavlja kot davčno olajšavo, vendar največ do višine maksimalno davčne priznane olajšave za PDPZ. Maksimalni znesek vplačane premije, ki je še predmet davčnih olajšav, znaša 5,844 % bruto plače posameznika, oziroma 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ta znesek ne sme presegati maksimalne olajšave za PDPZ, ki jo letno določi Ministrstvo za finance. Za leto 2023 ta znaša 2.903,66 evrov oziroma 241,97 evrov mesečno.
V primeru, da skupen znesek vplačane premije s strani člana in delodajalca presega maksimalno davčno priznano olajšavo, ima pri uveljavljanju davčne olajšave prednost delodajalec.
Člani KPS Moj steber lahko tekoče podatke o donosnosti posameznih podskladov spremljajo v poslovnem dnevniku Finance in na spletni strani upravljavca. Komitenti, ki uporabljajo spletno banko, lahko stanje spremljajo na svojem osebnem računu dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Banka Intesa Sanpaolo d. d., kot upravljavec KPS Moj steber, jamči za vse vplačane čiste premije in minimalni zajamčeni donos podsklada Moj steber zajamčeni. Zakonska minimalna zajamčena donosnost znaša 40% obrestne mere, ki jo na podlagi vsakokrat veljavnega Pravilnika o izračunu minimalne zajamčene donosnosti določi Ministrstvo za finance. Upravljavec jamči višji zajamčeni donos od zakonsko določenega in članom podsklada Moj steber zajamčeni zagotavlja 50% te obrestne mere.
Podsklada Moj steber uravnoteženi in Moj steber dinamični nimata jamstva upravljavca.
Številka TRR Krovnega pokojninskega sklada Moj steber za nakazilo premije v dodatno pokojninsko zavarovanje se je z letom 2021 spremenila. Nova številka TRR KPS Moj steber za nakazilo premije v dodatno pokojninsko zavarovanje je:
SI56 0400 1004 6641 954
Sklic pri nakazilu premije za individualne zavarovance: 00 86-davčna številka zavarovanca
Sklic pri nakazilu premije za kolektivne zavarovance: skladno s številko pogodbe vezano na delodajalca, ki sofinancira pokojninsko shemo (preveriti pri upravljavcu).
OPOZORILO!
Če bo vplačilo premije na TRR KPS Moj steber izvedeno na nedelovni oziroma praznični dan (npr. zadnjega ali predzadnjega dne v mesecu) po obračunskem dnevu tekočega meseca (t.j. zadnji delovni dan), se vplačana premija razporedi na polico zavarovanca prvi naslednji delovni dan. Vplačila, prejeta po obračunskem dnevu, se upoštevajo v naslednje obračunsko obdobje in se konvertirajo v enote premoženja z uporabo VEP (vrednost enote premoženja) iz naslednjega obračunskega obdobja.
Upravljavka Krovnega pokojninskega sklada Moj steber je Banka Intesa Sanpaolo d.d. Za nadzor nad upravljanjem in poslovanjem KPS Moj steber je pristojna Agencija za trg vrednostnih papirjev.
Z dnem 21. 7. 2023 pričnejo veljati spremembe Pravil upravljana KPS Moj steber in spremembe Pokojninskega načrta kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki ga izvaja KPS Moj steber.
Spremembe Pravil upravljanja, ki veljajo za vse tri podsklade:
• Dopolnitev trgov, na katerih upravljavec nalaga sredstva posameznega podsklada, z drugimi priznanimi organiziranimi trgi v državah članicah;
• Dodana možnost investiranja v nepremičninske sklade;
• Sprememba definicije naložb, ki se uvrščajo v nizko oz. visoko tvegane naložbe, za naložbe v enote ali delnice odprtih investicijskih skladov.
Spremembe Pravil upravljanja, ki se nanašajo na podsklad Moj steber zajamčeni:
• Sprememba razmerja med nizko/visoko tveganimi naložbami na 70 %-100 % za nizko tvegane naložbe in 0 %-30 % za visoko tvegane naložbe;
• Sprememba limita do naložb v delnice in druge lastniške VP, ki kotirajo na organiziranem trgu do 20 % sredstev podsklada, v delnice in druge lastniške VP, ki kotirajo na organiziranem trgu posameznega izdajatelja do 5 % sredstev podsklada, hkrati se poviša skupni limit do naložb v delnice in druge lastniške VP do 20 %;
• Sprememba limita za naložbe v enote ali delnice odprtih delniških investicijskih skladov do 20 %, v posamezen odprt delniški investicijski sklad do 5% vrednosti sredstev podsklada.
Spremembe Pokojninskega načrta kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja:
• Znesek minimalnega letnega vplačila delodajalca se usklajuje s trenutno veljavnim zneskom;
• Dodan stavek glede veljavnosti police v primeru, ko po izplačilu na polici ostanejo še določena sredstva in delodajalec nadaljuje z vplačili premij. V tem primeru ostaja polica v veljavi.
Pravice člana glede možnosti izplačevanja dodatne pokojnine in možnosti prenosa sredstev med podskladi KPS Moj steber ali prenos sredstev k drugemu izvajalcu DPZ:
Redno prenehanje DPZ lahko nastopi, ko se zavarovanec upokoji (ko ni več vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje). Privarčevana sredstva lahko koristi v obliki dodatne pokojnine – rente, ki jo izplačujejo izplačevalci dodatnih pokojnin (zavarovalnice ali pokojninske družbe). V določenih primerih, ki jih zakon ZPIZ-2 dopušča, se lahko privarčevana sredstva dvigne tudi v enkratnem dvigu (izpolnitev pogojev zavarovanec lahko preveri pri upravljavcu). V tem primeru govorimo o Izrednem prenehanju DPZ.
Zavarovanec ima enkrat letno pravico izbrati drug podsklad KPS Moj steber, pri čemer ta ne sme biti namenjen mlajši starostni skupini od starostne skupine, kateri zavarovanec pripada.
Zavarovanec lahko zahteva prenos sredstev v pokojninski načrt, ki ga upravlja drug upravljavec, ko mu preneha delavno razmerje pri delodajalcu preko katerega je vključen v kolektivno zavarovanje. Razen v primeru, ko delodajalec sklene DPZ z drugim upravljavcem.
Prenos sredstev med pokojninskim načrtom kolektivnega in individualnega DPZ ni dovoljen.
Kdo je določil pravila za izračune?
Pravila za izračun določa Pravilnik o določitvi predpostavk o projekcijah pokojninskih prejemkov, na podlagi zakonsko določene upokojitvene starosti ali upokojitvene starosti, ki jo določi član (Ur. l. RS št. 10/21 s spremembami in dopolnitvami).
Kako je izračunana informativna višina pokojnine?
Upravljavec pokojninskega sklada je za vsakega člana ocenil višino privarčevanih sredstev, ki bi jih ta imel pri upokojitveni starosti 65 let. V kolikor želite za namen izračuna pokojninskih projekcij spremeniti upokojitveno starost, to prosimo storite z izpolnitvijo Izjave o spremembi upokojitvene starosti (.pdf).
Ocenjena višina privarčevanih sredstev predstavlja seštevek stanja sredstev na osebnem pokojninskem računu člana na zadnji delovni dan preteklega leta in ocene višine sredstev, ki jih bo član privarčeval od 1. januarja tekočega leta do upokojitvene starosti. Izračun upošteva privarčevana sredstva po vseh policah dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki jih imate pri Krovnem pokojninskem skladu Moj steber.
Skladno s Pravilnikom, smo pripravili dve oceni višine privarčevanih sredstev, in sicer po pesimističnem in ciljnem scenariju. Izračun donosnosti vsakega od scenarijev je predpisan s Pravilnikom. Ob informativnem izračunu rente se predpisane letne donose upošteva za vsa leta varčevanja do dopolnjenega 65 leta. Če je član starejši od 65 let, se za izračun uporabi vrednost privarčevanih sredstev na zadnji delovni dan preteklega leta.
Informativni izračun pričakovane višine dodatne pokojnine prikazuje doživljenjsko pokojninsko rento. Izračun je pripravljen s strani pooblaščenega aktuarja in upošteva določbe Pravilnika. Odmerjena višina dodatne pokojnine ob upokojitvi se bo lahko razlikovala od dodatne pokojnine navedene v potrdilu. Ob upokojitvi pa se boste lahko odločali med več različnimi oblikami doživljenjskih rent, ki jih bodo nudile zavarovalnice in pokojninske družbe.
Kako je bila določena višina premije, ki se je upoštevala pri projekciji privarčevanih sredstev?
Pri izračunu je uporabljena povprečna neto višina vplačila v preteklem koledarskem letu, preračunana na mesečno raven;
- če član v preteklem koledarskem letu ni bil vključen celotno koledarsko leto, se izračun povprečnega bruto vplačila izvede za mesece, šteto od meseca prvega vplačila do decembra, vendar največ do zneska najvišje mesečne premije, ki v danem letu predstavlja davčno olajšavo;
- če je na dan 31. decembra preteklega koledarskega leta dodatno pokojninsko zavarovanje v mirovanju oz. zadržanju, se pri oceni višine sredstev, ki jih bo član privarčeval do izbrane upokojitvene starosti, ne upoštevajo prihodnja vplačila v dodatno pokojninsko zavarovanje.
Ali se je pri izračunih uporabljala logika sklada življenjskega cikla?
Pri izračunu se upošteva trenutni varčevalni načrt člana, torej podsklad(i) , v katerih ima član naložena svoja sredstva, za prihodnja vplačila pa trenutno izbrani podsklad, v katerega se vplačuje premija.
Pri projekciji se ob doseženi mejni starosti premakne sredstva v podsklad, ki je najbolj primeren za starostno skupino člana. Za prenos sredstev ter spremembo podsklada, v katerih ima član sredstva oziroma v katerega se vplačuje premija, se upošteva starost in podsklad namenjen starostni skupini, v katero se član uvršča, kot je to določeno v pravilih upravljanja. Prenos sredstev se izvrši na zadnji dan meseca, ko je izpolnjen pogoj starosti.
Kaj pomenita pesimistični in ciljni scenarij, kako sta bili izračunani njuni donosnosti?
Scenarij(a), po katerih je izračunana informativna vrednost privarčevanih sredstev (in s tem višina dodatne pokojnine), se razlikujeta po predpostavljenih donosih, predpisanih s Pravilnikom. Predpisane letne donose se upošteva za vsa leta varčevanja do dopolnjenega 65 leta. Letne donose se vsako leto na novo preračuna skladno s Pravilnikom in skladno z gibanjem benchmarkov, ki so na podlagi Pravilnika upoštevani pri izračunu donosnosti.
Predpostavljeni donosi za izračun pokojninskih projekcij v Potrdilu o pravicah za leto 2023
Podsklad / letna donosnost |
Pesimistični scenarij |
Ciljni scenarij |
Moj steber zajamčeni |
1,2593 % |
1,4863 % |
Moj steber uravnoteženi |
1,3351 % |
3,5084 % |
Moj steber dinamični |
-0,1585 % |
4,0976 % |
Za izračun zajamčene vrednosti sredstev ob upokojitvi zavarovanca se upošteva zajamčena donosnost 0 %. Zajamčeni vrednosti na dan 31. 12. 2023 se pripisujejo samo novo vplačane premije.
Zakaj na dodatku ni prikazana informativna višina dodatne pokojnine?
Skladno s Pravilnikom, v primeru ocene privarčevanih sredstev, nižjih od 5.924 EUR, ne prikazujemo višine ocenjene pokojninske rente. V takih primerih vas informiramo zgolj o oceni višine privarčevanih sredstev. Če si želite povišati privarčevana sredstva, lahko ponovno začnete varčevati v skladu in izkoristite davčno olajšavo. Za več informacij pokličite na 05 666 2441 ali 01 307 6303 oz. pišite na elektronski naslov OVPS@intesasanpaolobank.si.