Optimalni finančni instrument za vse tržne razmere žal ne obstaja. Zato najverjetneje ni primerno vlagati le v enega. Diverzifikacija oz. razpršitev naložb je tako lahko osnova dobre strategije za zmanjšanje tveganja.
Kaj je diverzifikacija?
Diverzifikacija pomeni vlaganje v najmanj dva finančna instrumenta z različnimi značilnostmi, glede na izdajatelje (različna podjetja), trge (geografska območja, proizvodni sektorji, države), razred sredstev (delnice, obveznice in skladi) ali valute.
Diverzifikacija omogoča razdelitev portfelja med različne finančne instrumente, kar zmanjšuje tveganje za vlagatelja. Portfelj je nabor finančnih instrumentov, vsak z določenim odstotnim deležem: donosnost portfelja je določena s skupno vsoto donosov posameznega instrumenta in njegovim odstotnim deležem.
Katere so prednosti diverzifikacije?
- Naložba kapitala v en finančni produkt je lahko zelo tvegana, ker vlagatelja izpostavlja večjemu tveganju kot vlaganje v razpršen portfelj finančnih produktov in instrumentov. Žal se ni mogoče zaščititi pred vsakim tveganjem, lahko pa je diverzifikacija dobra zaščitna strategija za vlagatelja.
- Vlaganje v en razred premoženja morda tudi ni najbolj prikladno, saj je vnaprej nemogoče vedeti, kateri instrument bo najuspešnejši.
- Diverzifikacija je lahko dobra strategija za zmanjšanje tveganja, ki jih povzroča nihajnost naložb, ob tem pa je treba upoštevati tudi vpliv korelacije.
- Diverzifikacija lahko zmanjša tveganje, zlasti v naložbah v finančne instrumente, ki imajo drugačne ali nasprotne tržne trende (so v šibki ali negativni korelaciji). Poleg tega je nižje tveganje razpršenega portfelja mogoče ohraniti tudi skozi čas in ob spremembah tržnih razmer.
Kaj je korelacija?
Korelacija je statistični kazalnik, ki meri soodvisnost gibanja med dvema naložbama. Struktura razpršenega in nekoreliranega portfelja stranki omogoča zmanjšanje tveganja. Korelacija naložb je lahko:
- Pozitivna: dva finančna instrumenta se gibata na podoben način/v isto smer.
- Negativna: dva finančna instrumenta se gibata v nasprotni smeri.
Diverzifikacija zmanjšuje tveganje pri naložbah, ko so instrumenti med seboj v šibki ali negativni korelaciji. Če govorimo o večletnih obdobjih, je možno, da bodo kakršni koli negativni rezultati ene naložbe izravnani s pozitivnimi rezultati ostalih instrumentov.
Naročite se na posvet z bančnim svetovalcem
Opozorila vlagateljem in omejitev odgovornosti
Krovna investicijska sklada Eurizon Fund in Eurizon Manager Selection Fund upravlja družba za upravljanje Eurizon Capital S.A., 8 Avenue de la Liberte, L-1930 Luxembourg. Banka Intesa Sanpaolo d. d. je uradni pooblaščeni distributer omenjenih investicijskih skladov za območje Republike Slovenije.
Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za območje Republike Slovenije. Banka Intesa Sanpaolo d. d. ne jamči za donosnost naložbe v sklade. Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot pa je v sklade investiral.
Tekoči podatki o gibanju vrednosti točke posameznega sklada so dnevno objavljeni v časnikih Delo, Dnevnik in Finance ter na spletni strani Intese Sanpaolo Bank. Prospekt investicijskega sklada, Statut investicijskega sklada, dodatek k prospektu za vlagatelje v Republiki Sloveniji ter zadnje objavljeno letno in polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh in v poslovalnicah Intese Sanpaolo Bank.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje. Iz izračuna pretekle donosnosti naložbe so izvzeti vstopni in izstopni stroški vlagateljev, ki zmanjšujejo prikazano donosnost naložbe.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,8 %.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Manager Selection Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,6 %.