• Na voljo ni predlogov.

Kako plačevati na spletu?

Izvedite več o možnih načinih plačevanja na spletu in kako jih izvršite.

Nakupovanje prek spleta je za mnoge postalo del vsakdana, nekateri pa se zanj odločajo redkeje. Po podatkih Mastercardove raziskave Masterindex* cca. 4,2 % Slovencev nikoli ne plačuje prek spleta, 18,2 % pa redko (vsi ostali prek spleta plačujejo pogosto ali občasno). Vzrok za to so najpogosteje varnostni zadržki (nezaupanje spletnim trgovinam oz. nezaupanje v spletna plačila), pa tudi nezadostno poznavanje spletnega plačevanja.

Plačevanje prek spleta je lahko zelo priročno in prinaša večji nabor možnosti (skorajda neomejena ponudba, hitra primerjava cen in produktov, posebne ponudbe trgovcev prek spleta ipd.). Zato se velja spoznati z njim, tudi če je nakupovanje v fizičnih prodajnih mestih vaša prva izbira. Včasih se mu skorajda ne moremo izogniti – še posebej v primerih, kot je nakup vstopnic za prireditve ali vozovnic za prevoze, saj si z njim vnaprej zagotovimo rezervacijo mesta, ki bi bilo tik pred dogodkom ali odhodom lahko že razprodano! 

O prednostih spletnega nakupovanja smo že pisali v članku Nakupi prek spleta – da ali ne?, tokrat pa boste izvedeli več o možnih načinih plačevanja teh nakupov ter njihovih prednostih in slabostih
 

1. Plačilne kartice

Najbolj priljubljen način plačevanja prek spleta so kartice, saj jih uporablja več kot 50 % ljudi. Njihova prednost je v široki sprejetosti in hitri obdelavi transakcij. Večina kartičnih družb ponuja tudi dodatno zaščito pred goljufijami, kar povečuje varnost uporabe. Vendar pa uporaba kartic prinaša tudi tveganje kraje podatkov, zlasti če spletna trgovina nima ustreznih varnostnih ukrepov. Zato je pomembno, da vedno preverite varnost spletne strani pred vnosom svojih kartičnih podatkov.

Če se odločite za spletno plačilo s kartico, vam vsekakor svetujemo, da si zaradi večje varnosti za ta namen ustvarite virtualno  različico vaše fizične kartice (kartice z odloženim plačilom ali debetne kartice). Virtualna kartica je kartica, ki v fizični obliki ne obstaja, pač pa le na zaslonu vašega mobilnega telefona oz. natančneje, v vaši mobilni ali spletni banki. Ustvarite si jo sami, v naši mobilni ali spletni banki. 

Virtualna kartica ima drugačno številko kot fizična kartica, s čimer zmanjšate vašo izpostavljenost prevaram pri plačevanju na spletu. Vsakokrat, ko si ustvarite novo virtualno kartico ima ta drugačno številko in drugačno kodo za potrjevanje (CVC oz. CVV koda na hrbtni strani kartice). 
 

Kako si ustvarite virtualno kartico?

Kreiranje virtualne kartice je na voljo v meniju vaše mobilne oz. spletne banke, pod razdelkom Kartice --> Nova virtualna kartica. Oglejte si video prikaz, kako si v mobilni banki preprosto ustvarite virtualno kartico in uživajte v varnejšem spletnem nakupovanju.

Za ogled prikaza v spletni banki obiščite naš Youtube kanal.

Če se odločite za plačilo s fizično kartico, pa lahko stranke Intese Sanpaolo Bank izbirate med naslednjimi možnostmi:

Plačilo s kartico je najbolj razširjen način plačevanja prek spleta, saj skorajda ni spletne trgovine oz. ponudnika, ki ne bi omogočal plačila z eno izmed bančnih kartic. Po vnosu vseh potrebnih podatkov o imetniku in kartici, navadno prejmete potisno sporočilo iz vaše mobilne banke za avtorizacijo plačila. To potrdite z biometrično metodo (prepoznava obraza ali prstni odtis) oz. vpisom kode PIN – odvisno od načina, ki ga uporabljate za vstop v vašo mobilno banko.
 

2. Mobilno plačevanje

2.1 Google Pay in Apple Pay

Mobilno plačevanje postaja vse bolj priljubljeno zaradi visoke stopnje varnosti, ki jo ponuja. Storitve kot sta Apple Pay (mobilna aplikacija Apple Wallet) oz. Google Pay (mobilna aplikacija Google Wallet) omogočata hitro in enostavno plačevanje, brez potrebe po deljenju kartičnih podatkov s trgovcem. Poleg tega pogosto vključujejo dodatne zaščitne ukrepe pred goljufijami. 

Pri plačilu s kartico, shranjeno v virtualni denarnici Apple Wallet oz. Google Wallet, aplikacija prodajnemu mestu pošlje številko računa naprave in dinamično varnostno kodo, ki se spreminja z vsako transakcijo, kar zagotavlja dodatno varnostno zaščito pred goljufijami. Številka kartice se nikoli ne posreduje, zaradi česar najbolj občutljivi podatki ne zapustijo naprave, s katero plačujete.

Plačilo z uporabo Google Pay oz. Apple Pay je izjemno preprosto, saj po izbiri tega načina plačila zgolj opravite avtentikacijo (npr. prstni odtis, koda PIN ali vzorec), ki jo uporabljate za odklepanje telefona. Je pa ta način plačevanja pri ponudnikih precej manj razširjen kot plačilo s kartico.


2.2 Flik

Med oblike mobilnega plačevanja spada tudi Flik, ki je rešitev slovenskih bank. Postopek spletnega plačila s Flikom je izjemno hiter in preprost: za plačilo vnesete vašo telefonsko številko ali e-naslov, povezan s Flikom. Plačilo potrdite (s prepoznavo obraza ali prstnim odtisom oz. vpisom kode PIN) v vaši mobilni banki s klikom na prejeto potisno obvestilo

Plačevanje s Flikom je izjemno priročno, a zaenkrat omejeno na določene slovenske ponudnike (preverite seznam). 

3. Plačilni nalog

Plačilo v nekaterih spletnih trgovinah lahko opravite tudi prek naloga UPN oz. »položnice«. Trgovec vam ob naročilu na vaš e-račun pošlje predračun, ki ga plačate v vaši mobilni ali spletni banki, lahko pa tudi na bančnem okencu.

Tovrstna nakazila so primerna za plačevanje večjih zneskov, saj omogočajo varen prenos denarja neposredno z enega bančnega računa na drugega. Ta način plačila ne zahteva uporabe kartice, kar lahko poveča varnost. Kljub temu imajo bančna nakazila tudi svoje slabosti. Obdelava plačila lahko traja dlje časa, poleg tega pa je zaščita kupca v primeru sporov pogosto manjša v primerjavi z drugimi načini plačila.

Plačilo prek naloga UPN je lahko povezano z dodatnimi stroški – tako na strani banke kot tudi na strani spletne trgovine (če spletni ponudnik obračuna dodatno provizijo, ste na to praviloma posebej opozorjeni).
 

4. Po povzetju

Nekateri spletni ponudniki ponujajo tudi možnost plačila po povzetju. Ta so še vedno priljubljena izbira za tiste kupce, ki ne želijo deliti svojih finančnih podatkov na spletu. Pri tem načinu plačila kupec plača ob prevzemu blaga, kar zmanjšuje tveganje za zlorabe. Vendar pa so stroški lahko višji (dodatna provizija), poleg tega pa je treba imeti pripravljen ustrezen znesek gotovine ob dostavi, kar ni vedno najbolj priročno.

Ne pozabite na varnost

Pri plačevanju prek spleta je varnost ključnega pomena. 

  • Prek spleta plačujte le tistim ponudnikom, za katere veste, da so verodostojni, varni in imajo zagotovljene varnostne zaščite na svojih spletnih straneh. 
  • Če plačujete s kartico, številke plačilne kartice ne vpisujte povsod, kjer jo od vas zahtevajo, temveč le takrat, ko ste se že odločili za nakup in dejansko želite plačati s plačilno kartico.
  • Obvezno poskrbite, da bo tudi vaša naprava, prek katere opravljate nakupe (računalnik, telefon ali tablica) dobro zaščiten pred vdori, zlorabami in zlonamerno programsko opremo.

Preberite si tudi podrobnejša priporočila, kako pred nakupom preveriti spletnega trgovca.

Plačevanje v spletnih trgovinah ponuja številne prednosti, vendar je pomembno, da se zavedamo tudi morebitnih tveganj in sprejmemo ustrezne varnostne ukrepe. S pravilno izbiro načina plačila in upoštevanjem varnostnih nasvetov lahko bistveno zmanjšate tveganje za zlorabe in si zagotovite varno ter brezskrbno spletno nakupovalno izkušnjo!

 

Datum objave: 27. 8. 2024

Povezane vsebine

Lažne spletne trgovine so v porastu - prepoznajte jih!
Spletno nakupovanje - da ali ne?
Varno spletno nakupovanje

* Raziskava Masterindex

Masterindex je obsežna mednarodna raziskava družbe Mastercard Europe. Raziskavo je v aprilu 2024 na reprezentativnem vzorcu več kot 1.000 posameznikov s sistemom računalniško podprtega spletnega anketiranja (CAWI) izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana.

Potrebujete pomoč?

Tu smo za vas.

Poiščite ustrezno kontaktno številko:

Kontaktni center Intese Sanpaolo Bank
vsak delovnik 7:00 - 18:00 in sobota 8:00 - 12:00

  • klici iz Slovenije: 080 13 18
  • klici iz tujine: 00386 5 66 61 838

Servisni center za kartično poslovanje – 24 ur

  • klici iz Slovenije: 05 66 61 256
  • klici iz tujine: 00386 5 66 61 256

Prodaja nepremičnin: 05 66 610 10

Klepet